ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Συμμετοχή και διάκριση του σχολείου μας στο διαγωνισμό πειραμάτων Φυσικών Επιστημών.
Πρώτο στη σειρά κατάταξης το 3ο Λύκειο Γλυφάδας  στον Τοπικό Διαγωνισμό (προκριματικός) των ΕΚΦΕ Αλίμου και Νέας Σμύρνης για την Ολυμπιάδα πειραμάτων Φυσικών Επιστημών (European Olympiad of Experimental Science) EOES 2024 (πρώην ΕUSO) πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023.
Προκρίθηκε η ομάδα του σχολείου μας στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές/τριες της Β’ Λυκείου:
1.     Σταματοπούλου Μαρία
2.     Αγγελόπουλος Ιωάννης
3.     Μιχαλόπουλος Αντώνης
Η προετοιμασία της ομάδας έγινε από τους υπευθύνους εκπαιδευτικούς  :
Λαγού Μαρία (Φυσικός) και  Σαμαρά Θωμά (Βιολόγος).
Η επόμενη φάση του διαγωνισμού (Πανελλήνιος) είναι  τον Ιανουάριο του 2024 και ο τελικός της Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών EOES 2024, τον Απρίλιο στο Λουξεμβούργο.
Ευχόμαστε στην ομάδα μας ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και στις επόμενες φάσεις του διαγωνισμού.