Εκπαιδευτική εκδρομή στη Γερμανία

Στις 19-22 Φεβρουαρίου 2024 ομάδα μαθητών/ριών του 3ου ΓεΛ Γλυφάδας με συνοδούς καθηγητές τους φιλολόγους Αθηνά Γκριτζάλα και Πέτρο Καραπέτρο επισκέφθηκε τη Γερμανία, έπειτα από πρόσκληση του ΓεΛ Στουτγάρδης. Η συνεργασία των δύο σχολείων εντάχθηκε στη θεματική της προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος και της πολιτιστικής κληρονομιάς. Κατά την επίσκεψη της ομάδας μας στο ΓεΛ Στουτγάρδης δημιουργήθηκε ένα κλίμα καλής επικοινωνίας και διαλόγου ανάμεσα στους/ις μαθητές/ριες των δύο σχολείων και των εκπαιδευτικών τους. Επίσης, προβλήθηκε η ταινία Μυστικά Ίχνη, η οποία δημιουργήθηκε από το Εργαστήριο Φιλοσοφίας και Τέχνης του 3ου Γενικού Λυκείου Γλυφάδας το 2020, τιμήθηκε με το δεύτερο βραβείο της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Αρχείο της Ε.Ρ.Τ. Α.Ε. στον Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» για τους/ις μαθητές/ριες όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων της Ελλάδας και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών (2021), αναρτήθηκε στις ιστοσελίδες της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και του Αρχείου της ΕΡΤ ενώ διαθέτει Σφραγίδα Ποιότητας «i-create».

Η εκδρομή συνεχίστηκε σύμφωνα με το εγκεκριμένο πρόγραμμα από τη Δ/νση Β/θμιας Εκ/σης Δ΄ Αθήνας με επισκέψεις σε αξιοθέατα και μουσεία της Νυρεμβέργης, το μουσείο των δικών, το ενταγμένο στον κατάλογο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO Μπάμπεργκ, το στρατόπεδο συγκέντρωσης του ναζιστικού καθεστώτος Νταχάου και το μεγαλύτερο μουσείο επιστήμης και τεχνολογίας στον κόσμο στο Μόναχο.